Veterina Online

Tibetská doga

Toto plemeno nás zaujalo svými výjimečnými rysy – jedním z nich je pochopitelně i vzhled – statnou tibetskou dogu si doopravdy nelze splést s jiným plemenem. Tito majestátně vyhlížející obři dosahují váhy až 75 kg a psi mívají výšku až 71 cm. Feny jsou o něco méně robustní – váží 45-55 kg a výška se v průměru pohybuje od 61-68 cm. Pro psy je charakteristická delší a velmi bohatá „lví“ hříva okolo krku. Za tímto dominantním vzhledem se však skrývají psi ojediněle klidné povahy – říká se, že až pokud slyšíte tibetskou dogu štěkat, znamená to, že se doopravdy děje něco důležitého. S tím souvisí také jejich silné ochranářské instinkty – pokud se těmto psům něco nelíbí, dají to rázně najevo hrubým medvědím vrčením. Jedná se o psy velice inteligentní, ale nejsou vhodní k tvrdému výcviku – rozhodně nebudou plně poslouchat všechny povely a slepě uctívat svého pána a snažit se udělat pro něj cokoliv. Proto si myslíme, že je plně charakterizuje název naší chovatelské stanice – pokud hledáte ve psovi nezávislého společníka, který vás bude při všem ochraňovat a zároveň s vámi rád trávit všechny vaše volné chvíle – od náročných pěších túr a hraní si až po koukání se na televizi - a jste ochotni tolerovat jim vlastní dominanci, pak by mohla být tibetská doga právě vaším skvělým přítelem.

POPIS PLEMENE

Tibetská doga je známá nejen z Tibetu, vyskytovala a vyskytuje se v celé střední Asii. Je neobyčejné, jak rychle se adaptovala extrémním klimatickým podmínkám, tak různorodým a tak těžkým. Žije jak v Himalájích, tak i v rovinách Afghánistánu, tropické Indii atd. To bylo možné jen proto, že je velice přizpůsobivá podmínkám. Výsledkem je chytrý, nezávislý, odměřený a časem tvrdohlavý pes, schopný činit sám rozhodnutí. Ani péče o ni není nikterak náročná. Její hustá srst se příliš nešpiní, stačí občas ji vykartáčovat (v období línání raději často), v dospělosti je nenáročná i na krmení.  Tibetská doga potřebuje odmala pečlivou socializaci, seznámit se s novými lidmi, situacemi a prostředím, pak máte společníka, se kterým můžete jít kamkoli. Ne, nehodí se pro každého. Je ideální pro lidi rozhodné, klidné, důsledné, kteří ji s láskou a trpělivostí vychovají a ocení osobnost tohoto impozantního psa. V České republice byla první tibetská doga zapsána do plemenné knihy, tehdy ČsHPK, v roce 1991.

IMG_8587

PŮVODNÍ PLEMENO

Tibetská doga je stále přírodním plemenem a má mnohé charakteristiky, které jsou pro ni unikátní. Například feny tibetských dog hárají jednou ročně, a to většinou na podzim nebo v zimě. Tibetské dogy se vyvíjejí pomalu, feny dosahují dospělosti mezi třemi a čtyřmi roky, psi mezi čtyřmi a pěti lety.

HISTORIE TIBETSKÉ DOGY

Již Marco Polo popsal tibetské dogy tak, že "jsou velké jako osel a hlas mají tak silný jako lev". Tibetská doga je na jedné straně největší z orientálních plemen psů a na straně druhé jedno z plemen nejkrásnějších. Starodávné a vzácné plemeno, tibetská doga neboli Tibetan Mastiff neboli Do-Khyi, bylo využíváno k hlídání a ochraně již odedávna. Po staletí byla chována pro své pracovní schopnosti, přežívali jen nejsilnější, nejodvážnější a nejodolnější psi. Její odvaha je legendární, poskytovala ochranu jak vesničanům, tak nomádům i klášterům. Je to pes velmi inteligentní, musel být schopen plnit své povinnosti i bez lidských pokynů. Tibetská doga dělala společnost králům, královnám, prezidentům a také jeho svatosti Dalai Lamovi.

POVAHA TIBETSKÉ DOGY

Za tímto majestátním vzhledem se však skrývají psi ojediněle klidné povahy – říká se, že až pokud slyšíte tibetskou dogu štěkat, znamená to, že se doopravdy děje něco důležitého. S tím souvisí také jejich silné ochranářské instinkty – pokud se těmto psům něco nelíbí, dají to rázně najevo hrubým medvědím vrčením. Jedná se o psy velice inteligentní, ale nejsou vhodní k tvrdému výcviku – rozhodně nebudou plně poslouchat všechny povely a slepě uctívat svého pána a snažit se udělat pro něj cokoliv.

Proto si myslíme, že je plně charakterizuje název naší chovatelské stanice – pokud hledáte ve psovi nezávislého společníka, který vás bude při všem ochraňovat a zároveň s vámi rád trávit všechny vaše volné chvíle – od náročných pěších túr a hraní si až po koukání se na televizi - a jste ochotni tolerovat jim vlastní důstojnost a dominanci, pak by mohla být tibetská doga právě vaším skvělým přítelem.

Charakteristika převzata ze stránek Klubu Chovatelů Málopočetných Plemen Psů.

 

STANDARD TIBETSKÉ DOGY (DO-KHYI)

ZEMĚ PŮVODU:Tibet.
PATRONÁT :FCI.
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.03.2004.
VYUŽITÍ: Společenský, hlídací a strážní pes
KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 2 Pinčové a knírači – molossoidní plemena – švýcarští salašničtí a horští psi a další plemena.
Sekce 2.2 Molossoidní plemena, psi horského typu.
Bez pracovních zkoušek.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED:Tibetská doga (Do Khyi) je prastarým pracovním plemenem nomádských pastevců v Himalájích a je tradičním strážcem tibetských klášterů. Do svého prvního objevení v antických dobách byla obklopena velkými mýty. Od Aristotelovy (384-322 př.n.l.) zmínky až po proslavené spisy Marca Pola, který cestoval do Asie v roce 1271, všechny historické prameny vysoce hodnotí přirozenou sílu a impozantnost tibetských dog – z fyzického i mentálního hlediska.Dokonce i jejich štěkot byl popisován jako jedinečná a vysoce ceněná vlastnost plemene.Významní evropští kynologové minulosti jako Martin a Youatt, Megnin, Beckmann, Siber i Strebel a Bylandt se tibetskou dogou intenzivně zabývali, protože byli fascinováni jejím původem i funkcí v tibetské kultuře. Někteří z nich dokonce považovali toto plemeno za původního prapředka všech horských psů a psů typu mastiffa. Jedním z prvních psů plemene tibetská doga, který se dostal na západní pobřeží, byl pes zaslaný v roce 1847 královně Viktorii lordem Hardingem (indickým místokrálem). Později v 80. letech 19. století si dva psy přivezl do Anglie Edward VII., princ velšský.První zapsaný vrh tibetských dog se narodil v roce 1898 v berlínské zoologické zahradě.

CELKOVÝ VZHLED:Silný, mohutný, dobře stavěný pes s dobrou kostrou. Impozantní;důstojného a vznešeného vzhledu.Spojuje majestátní sílu, robustnost a vytrvalost;je vhodný k práci ve všech klimatických podmínkách. Pomalu dospívá, nejlepší zralosti dosahují feny až ve 2 – 3 letech a psi nejdříve ve 4 letech.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:
Mozkovna měřená od vrcholku týlního hrbolu ke stopu odpovídá délce tlamy od stopu ke špičce nosu, ale tlama může být i poněkud kratší.
Délka trupu mírně přesahuje kohoutkovou výšku psa.

CHOVÁNÍ/TEMPERAMENT:Nezávislé.Ochranářské.Vyžadující respekt. Maximálně věrný rodině a teritoriu.

HLAVA:Široká, těžká a silná.U dospělých psů mohou probíhat vrásky z oblasti nad očima až ke koutku tlamy.

LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna:Velká, velmi mírně klenutá, se silně vyjádřeným týlním hrbolem.
Stop:Dobře definován.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba:Široká, co nejtmavší v závislosti na barvě srsti, dobře otevřené nozdry.
Tlama:Dosti široká, dobře vyplněná a hluboká.Konec tlamy čtvercový.
Pysky:Dobře vyvinuté a překrývající dolní čelist.
Čelisti/zuby: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.Klešťový skus je přípustný.Zuby těsně přiléhají.
Oči:Středně velké, jakýkoliv odstín hnědé a v souladu s barvou srsti; čím tmavší, tím lepší.Posazené široko od sebe, oválné a mírně šikmo vsazené.Oční víčka těsně obepínající oční bulvu.Důstojný výraz.
Uši:Středně velké, trojúhelníkové, převislé, nasazené na úrovni mozkovny a oka, spadající dopředu a těsně přiléhající k hlavě.V pozornosti stočeny dopředu.Ušní boltce pokryté jemnou, krátkou srstí.
KRK:Silný, dobře osvalený, klenutý.Ne příliš výrazný lalok. Pokrytý hustou, odstávající hřívou, která však u fen není tak výrazná.
TRUP: Silný.
Hřbet:Rovný, svalnatý.
Záď:Široká a spíše plochá.
Hrudník:Dosti hluboký, střední šířky, s dobře klenutými žebry, takže průřez hrudníku tvarem připomíná srdce.Hrudní koš dosahuje až pod úroveň loktů.

OCAS:Středně dlouhý.Nasazený vysoko v přímém prodloužení horní linie; při pozornosti nebo za pohybu psa nesen vysoko, volně zatočený nad hřbetem;s bohatými třásněmi.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:Rovné, dobře zaúhlené, celé dobře pokryté silnou srstí.
Plece: Dobře uložené, svalnaté.
Lokty:Nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven.
Předloktí:Rovné.Silné kosti.
Nadprstí (metacarpus):Silné, mírně skloněné.

PÁNEVNÍ KONČETINY:Silné, svalnaté, s dobrým zaúhlením.Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny rovnoběžné.
Stehna:Poměrně dlouhá,silná, s výrazným, pevným osvalením, ale osvalení není příliš vystupující.
Kolena:Dobře zaúhlená.
Hlezna:Silná, nízko posazená.
S paspárky nebo bez nich.

TLAPY:Poměrně velké, silné, kulaté a kompaktní, mezi dobře klenutými prsty dobře osrstěné.

CHODY/POHYB:Pohyb plný síly, ale vždy lehký a pružný:s dobrým předkrokem a posunem. Se zvyšující se rychlostí mají tlapy sklon pohybovat se více pod osou těla.V chůzi vypadá velmi rozvážně.Pes je schopen pohybovat se po nejrůznějších terénech velmi vytrvale a pružně.

OSRSTĚNÍ

SRST:Kvalita srsti je důležitější než její množství. Srst na omak drsná, silná, krycí srst ne příliš dlouhá, s hustou a spíše vlnitou podsadou v chladných měsících, která je však řidší v teplejších měsících.Psi mají výrazně bohatší srst než feny.Srst je jemná, ale tvrdá, rovná a odstávající.Nikdy není hedvábná, zvlněná ani vlnitá. Krk a plece osrstěny bohatou srstí podobající se hřívě. Ocas huňatý a s výraznými třásněmi;pánevní končetiny s bohatými třásněmi v horní části vzadu.

BARVA:Sytá černá, s tříslovými odznaky nebo bez nich;modrá, s tříslovými odznaky nebo bez nich;zlatá od syté žluté po tmavě červenou, sobolí.Všechny barvy musí být co nejčistší.Tříslová dosahuje od sytě kaštanové po světlejší barvy.Bílá hvězda na hrudi je přípustná.Minimální bílé znaky na tlapách jsou přijatelné.Tříslové znaky nad očima, v dolní části končetin a na spodní straně ocasu. Tříslové znaky na tlamě;znaky podobné brýlím kolem očí se tolerují.

VELIKOST:
Výška v kohoutku: Psi: nejméně 66 cm (26 palců).
Feny: nejméně 61 cm (24 palce).

VADY:Jakákoliv odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti.

VÁŽNÉ VADY:
Nedostatečná fyzická kondice a zdraví.
Hlava lehká nebo s těžkými vráskami.
Volně visící pysky.
Výrazný lalok.
Velké nebo nízko nasazené uši.
Světlé oči nebo strnulý výraz.
Slabá pigmentace zejména u nosní houby.
Sudovitá žebra.
Ocas těsně zatočený nad kyčlemi.
Přehnaně úhlené nebo strmé pánevní končetiny.
Těžký, vázaný pohyb.
Pod minimální výškou, tolerance 2 cm.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY:
Agresivní nebo přehnaně plachá povaha.
Předkus nebo podkus.
Jiné barvy než barvy uvedené výše, například bílá, krémová, šedá, hnědá (játrová), fialová, žíhaná, vícebarevná.
Jedinci vykazující fyzické nebo povahové abnormality musí být diskvalifikováni.

Poznámka:Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá v šourku.